Akkuş Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Akkuş Ziraat Odası > Patent Alım Süreci

Patent Alım Süreci

AKKUŞ ŞEKER FASULYESİNİN COĞRAFİ İŞARET TESCİL ALIMI AŞAMALARI

Başkanlığımız öncülüğünde başlatılan Akkuş İlçemizin simgesi olan Beyaz Kuru fasulyemizin üretiminin artırılıp paketlenerek markalaştırması ve tüm ülkemize tanıtma, geliştirme çalışmalarının ilk aşaması olan damla sulama sistemlerinin bahçelere kurulması için ; Ordu İl Özel İdaresine bağlı su ve kanal hizmetlerinin teknik ve Malzeme katkılarıyla ilçemize bağlı Külekçili, Meyvalı, ve Ceyhanlı köylerinde yapılacak olan kuru fasulyeye dönük sulama etüt ve proje çalışmalarına 24/11/2009 tarihinde başlanılmıştır.

Üretimin potansiyelin artırılması içinde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bununla ilgili olarak başta ilçe Kaymakamı olmak üzere İl ve ilçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı müştereken yetiştiriciliğin yoğun yapıldığı Külekçili, Ceyhanlı, Meyvalı, ve Çukurköy köyleri pilot köy seçilerek İl Özel İdaresi kaynaklı uygun sulama sistemi kurulup verimin daha da artırılması hedeflenmektedir.

Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde Akkuş Şeker Fasulyesi patent alınması için gerekli çalışmalara başlandı. 26/03/2010 tarihinde Başkanımız Ahmet KAYA tarafından Ankara Türk Patent Enstitüsüne Coğrafi İşaret Tescili için başvuruda bulunuldu.

01/03/2010 tarihinde Fasulyemizin Ordu İl kontrol laboratuarında Muayene ve analizi yaptırıldı ve patent (coğrafi işaret belgesi) için başvuru yapıldı.

31/03/2010 tarihi itibari ile başvurumuz kabul edildi C2010/017 kod numarası ile işleme alındı.

Türk Patent Enstitüsünün 08/04/2010 tarihli yazılarında tespit edilen eksikliklerimizle ilgili,

13/05/2010 Perşembe günü, Ordu Ünye İkdisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim üyesi Prof.Dr.Nuri YILMAZ Hocamız ve beraberinde, 4 adet Öğretim üyesi, İlçe Kaymakamımız Sn.Murat SARI, Çayıralan Belediye Başkan Sn.Metin İNCE, Tarım İL Müdür Yarıdımcısı İshak HACIKAMİLOĞLU, Tarım İlçe Müdürü Sn.Azmi AŞÇI, Ziraat Bankası Müdürü Sn.Süleyman GÜNEŞ, Sivil Toplum Kuruluşları, Çiftçilerimiz ve değerli basın mensuplarının katılımlarıyla İlçemiz Meyveli Köyünde ikamet eden çiftçimiz Mehmet ÇÖPOĞLU na ait 5 dönüm arazide yapılacak fasulye deneme çalışması başlatılmıştır.

28/10/2010 tarihinde Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı olarak köylerde boşa akan suların arazi sulamada kullanımıyla ilgili Sulama Suyu projesi hazırlanmış olup Ordu Valiliğine, Kaymakamlığımıza, İl Özel İdaresine rapor halinde sunulmuştur. Fasulyemizin üretimini arttırmak amaçlı 15 köyde damla sulama sistemlerinin kurulması projenin amacıdır.Bu köylerimiz 1-Çukur Köyünün bir kısmı, 2-Ormancık, 3-Kuşçulu, 4-Ketendere, 5-Gökçebayır, 6-Çamlıca, 7-Kemikgerişi, 8-Karaçal, 9-Yolbaşı, 10-Çavdar, 11-Gedikli, 12-Damyeri, 13-Tuzak 14- Kurtboğaz 15- Koçcuvazdır.

12/10/2010 tarihli üst yazısı ile Başkanlığımız tarafından hazırlamış İl Özel İdare kaynaklı Paketleme tesisi ve toplanan ürünlerin muhafazası için Soğuk hava deposu kurulması ilgili rapor, Ordu Valiliğine, Kaymakamlığımıza, İl Özel İdaresine sunulmuştur. Tesisle ilgili gelişmeler Valimiz Sn.Orhan DÜZGÜN tarafından yakından takip edilmektedir.

12/10/2010 tarihinde Ordu İl kontrol laboratuarında fasulyemizin 46 adet analizi yapıldı.

İstenilen eksikliklertamamlanarak 24/11/2010 tarihinde dosya halinde Patent Enstitüsüne telim edildi.

Akkuş Şeker Fasulyemizi gerek yerel pazarlarda gerek ulusal pazarlarda tanıtımı ve pazarlanması için,

5-7 Ocak 2011 Ankara'da Ordu Tanıtım Günleri Fuarı, 10-13 Şubat İstanbul EMİTT Uluslar arası Turizm Fuarlarına Akkuş Ziraat Odası Başkanlığımız katılmıştır. Fuarlarda Akkuş Şeker Fasulyemiz ikram edilerek tanıtımı yapılmış ve herkes tarafından çok beğenilmiştir.

Türk Patent Enstitüsünün 21/03/2011 tarihli yazılarında tespit edilen eksikliklerimizden Akkuş Şeker Fasulyemizin logosunun son hali hazırlandı.

Son olarak Patent Enstitüsünün 20/05/2011 tarihli yazıları ile Akkuş Şeker Fasulyesinin Başkanlığımız adına AKKUŞ ŞEKER FASULYESİ adı ve logosu ile tescil yapıldığı ve Resmi, ulusal ve yerel gazete ilan formatlarının hazırlandığı bildirilmiştir.