Akkuş Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Akkuş Ziraat Odası > FINDIK BAHÇESİ NASIL GÜBRELENİR?

FINDIK BAHÇESİ NASIL GÜBRELENİR?

Değerli Fındık Üreticilerimiz;        

                              FINDIK BAHÇESİ NASIL GÜBRELENİR?                       

    AZOTLU GÜBRELER(Yazlık gübreler):  Analiz sonuçlarında tavsiye edilen gübrenin yarısı ŞUBAT-MART ayları arasında fındık dallarının izdüşümü 25-35 cm. genişlikte banda serilip, 5-10 cm. derinlikte çapa yapılarak toprağa karıştırılır. Gübrenin diğer yarısı da Mayıs ayında aynı şekilde toprağa karıştırılarak atılır. (Şekil 1)

   FOSFORLU GÜBRELER(Kışlık Gübreler): Tarım Danışmanlarının tavsiyesine göre bir ocağa 3 yılda bir kez KASIM-ŞUBAT ayları arasında dalların izdüşümüne göre açılan 15-30 adet çukura eşit miktarda dökülüp üzeri toprak kapatılır.(Şekil 2)

   POTASLI GÜBRELER: 2-3 yılda bir kez KASIM-ŞUBAT ayları arasında verilir.(Aynı fosforlu gübreler gibi verilir.) (Şekil 2)

   TARIM KİRECİ:  KASIM-ARALIK ayları arasında fındık dalları izdüşümüne göre 40-50 cm. banda serilerek 5-10 cm. derinlikte çapalanarak toprağa karıştırılır.(Şekil 3)

    AHIR GÜBRESİ: 3-5 yılda bir kez KASIM-MART ayları arasında fındık dalları izdüşümüne göre 40-50 cm. banda serilip çapalanıp toprağa karıştırılır. Ahır gübresi verildiğinde 3-5 yıl kışlık gübre verilmez.(Şekil 3)

    YAPRAK GÜBRESİ: MAYIS-TEMMUZ ayları arasında fındık kurdu ilaçlamasından 15-20 gün sonra 20 gün ara ile 1-2 defa yapraklara püskürtülerek uygulanır.

          Değerli Üreticimiz; Şunu unutmayalım her fındık bahçesini 3-5 yılda bir kez sonbahar aylarında (fındık yapraklarının dökülmeye başladığı zaman) mutlaka toprak analizini yaptırınız.

         Toprağınız bereketli, ürününüz bol olsun.

                                                    Saygılarımızla

                                   AKKUŞ ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI