Akkuş Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Akkuş Ziraat Odası > Teknik Geziler

Teknik Geziler

TOKAT TEKNİK GEZİSİ


Akkuş Ziraat Odası Başkanlığımızın Akkuş ve Köyleri Çiftçi Eğitimi Danışmalık Merkezi Projesi kapsamında 45 günlük teorik eğitim sonunda Çiftçilerimizin almış oldukları eğitimleri pekiştirmek, tarımsal faaliyetleri birebir yerinde görmeleri için Tokat iline teknik gezi düzenlenmiştir. Tüm masraflarının Oda Başkanlığımız ve Akkuş Belediyesi tarafından karşılanan Gezinin güzergahı Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Dimes Kazova Tarım işletmesi olarak belirlenip 10/06/2008 tarihinde planlanan gezi gerçekleştirilmiştir.

Geziye; 55 kursiyer çiftçimizin yanı sıra Tarım İlçe Müdürümüz Azmi AŞÇI,İlçemiz esnaflarından Eczacı Ergüder EFİL, Proje Danışmanı Ziraat Müh. Ramazan TINKIR, Proje Koordinatörü Ziraat Müh. Ayşe TAŞKIN odamız teknik personeli Zir. Müh. Çiğdem Dikici ve oda personeli Nurhan KAYA da katıldı.

İlk olarak Kazova Tarım İşletmesi gezildi. 5500 dönüm arazi üzerinde kurulu olan Kazova Tarım İşletmesini, İşletme Yöneticisi Koray Bey, Doç Dr. Rüstem CANGİ Çiftçilerimize tanıttılar. Meyve Bahçeleri, hayvan barınaklarının gezildiği işletme çiftçilerimizin büyük ilgi ve alakasını topladı.

İşletmede çiftçilerimiz için hazırlanan öğle yemeğini yedikten sonra Gazi Osman Paşa Üniversitesi Ziraat Fakültesine geçildi. Fakültenin değerli Hocaları ile deneme bahçeleri gezildi ve hocalar tarafından yapılan çalışmalar çiftçilerimize anlatılarak uygulama ve teorik eğitimde karşılaştıkları sorunlara cevap bulmuş oldular. Daha sonra gezi sona ermiş olup Akkuşa dönüş yapılmak üzere fakülteden çıkıldı.

Bu gezide bizden desteğini esirgemeyen Akkuş Belediye Başkanı Sayın LÜTFİ EFİL e Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Rüstem Cangi ve onun nazarında tüm hocalarımıza ve Kazova tarım işletmesi yöneticisine, personeline ve geziye katılan tüm çiftçilerimize Başkanlığımızca sonsuz teşekkür eder talep olduğu takdirde imkanlarımız ölçüsünde teknik gezilere devam edeceğimizi bildiririz.

Başkanımız Ahmet KAYA katılımdan dolayı çiftçilerimize kısa bir konuşma yaptı konuşma metni aşağıdaki gibidir.

Değerli çiftçi arkadaşlarım;


Biliyorsunuz Oda olarak yaklaşık 4 aydır sizlere Konusunda uzman Hocalarımızdan teorik dersler verdirdik. Projemizin ilk ayağı böylece tamamlanmış oldu. Bugünkü gezi projemizde olmamasına rağmen Oda olarak hiçbir fedakârlıktan kaçmadan sizleri Modern tarımın bir çok kolunun uygulandığı Tokat iline teknik bir geziye götürmenin faydaları olacağını düşündük. Bu gezimizde bize Tokatta, Tokat Ziraat Fakültesinden Akkuşa ders için gelen hocalarımızdan bazıları eşlik edecek.

Sevgili çiftçi kardeşlerim 240 saatlik teorik ders ve bu teknik gezi belki hemen yarın hepimizin tarımsal faaliyetlerimizden kazancımızı birkaç misli artırmayacaktır. Ancak ben inanıyorum ki hem derslerimiz hem bu gezi hem de bundan sonraki süreçte sizlerle beraber olacak size tarımsal danışmanlık yapacak Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız Ramazan TINGIR, Ayşe TAŞKIN ve veteriner Hekim Halil İbrahim YILMAZ ın katkıları ile gelecek yıllarda biraz daha bilinçli tarımsal faaliyetlerde bulunacağınıza inanıyorum. Oda olarak ben ve çalışma arkadaşlarımın hepimizin ortak hedefi sizlerle biraz daha fazla yardımcı olabilmektedir.

Projenin başlangıcından bu güne kadar göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ediyorum. Sizlerin bu samimi katılımı ve arzusu oda olarak ve bireysel olarak ilerde yapacağımız girişimlerde hepimizin hanesine artı olarak yansımıştır, Bunu ilerde hep beraber yaşayıp göreceğiz. Yeter ki çiftçi ailesi olarak ve Akkuş İlçesi olarak bir olalım diri olalım. Hepinize iyi gezmeler diliyorum sağolun var olun.

Lütfen Fotoğraflar İçin Galerimizi Ziyaret Ediniz