Akkuş Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS

Seraa

AKKUŞ ZİRAAT ODASI AKKUŞ LU ÇİFÇİSİ İÇİN BİR İLKE DAHA İMZA ATTI


Ordu Bölgesinin rakımı en yüksek ve dolayısı ile çiftçiliğin de en zor olduğu ilçesi olan Akkuş İlçesine Başkanlığımız tarafından bir hizmet daha getirildi. Yürütülmekte olan AB Hibe Projesi kapsamında kursiyerlere uygulamalı eğitim vermek ve bölge çiftçisini modern tarıma sevk etmek amacı ile 144 m2 lik bir sera kurulmuştur.
Sera Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet KAY' nın köyü Çukurköye kuruldu.
Akkuş lu çiftçilerimize hayırlı olsun.SERADA İLK ÜRÜN

Akkuş ziraat odası başkanlığının yürütmüş olduğu akkuş ve köyleri çiftçi eğitim ve danışmanlık merkezi projesi kapsamında gerçekleştirilen çiftçilerimize bir örnek olması ve modern tarım tekniklerini öğretmeye çalıştığımız projemizde uygulama seramızın ilk ürünlerini hasadını yapmış bulunmaktayız. Oda başkanımız Ahmet Kaya tarımın her alanında çiftçilerimize gerekli desteği sağlayacağını bir kez daha bizlere belirtirken uygulama serasının çiftçilerimiz tarafından büyük ilgi topladığını en azından çiftçilerimizin kendi ihtiyaçlarını karşılamak için serada ürün yetiştirmek istediklerini söyleyen oda başkanımız Verilen emeğin mutlaka karşılığı olduğunu belirtti.

Başkanlığımızca yürütülmekte olan Akkuş ve Köyleri Çiftçi Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Projesi kapsamında Çukurköy köyüne yapılan serada 28/08/2008 tarihinde ilk ürün hasatı gerçekleştirildi.
Verimin gayet yüksek olduğu gözlemlenen serada karpuz, domates, salatalık, patlıcan, dolma biber ve sivri biberin hasatı gerçekleştirildi. Ürünlerde horman ve gübre kullanılmaması da ayrı bir lezzet katmaktadır. Serada karpuzunda ilk meyvesini hasat eden Ziraat Odası Personelleri meyvenin tadını ve kokusunu çok beğendi. 


2008 yılında proje kapsamında kurulan seranın ardından Başkanlığımız kendi imkanları ile her beldeye bir sera projesini hayata geçirmeye başlamıştır. Proje kapsamında üreticilerimize örnek olması açısından Kızılelma ve Seferli Beldelerine 144  er m2 lik iki sera kurulumu yapılmış olup  ilerleyen günlerde diğer beldelere de kurulum yapılacaktır.