Akkuş Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Akkuş Ziraat Odası > Proje Kapanış

Proje Kapanış

Başkanlığımızca yürütülmekte olan Akkuş ve Köyleri Çiftçi Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Projemizin kapanış toplantısı yapıldı. Toplantıya Akkuş Kaymakamımız Murat SARI, Tarım İl Müdürü Sadi SADIKOĞLU, Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesinden kurs boyunca çiftçilerimize eğitim veren teori eğitmenlerimiz, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, muhtarlarımız ve kursiyer çiftçilerimizin de katılımıyla son buldu. Toplantıda ayrıca kursiyer çiftçilerimizin sertifikaları da dağıtıldı.

Yönetim Kurulu Başkanımızın Kapanış toplantısında yaptığı konuşması.

KAPANIŞ KONUŞMASI

Sayın Rektörüm, Sayın Dekanım, Sayın Ordu Tarım İl Müdürüm,Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanlarım, Sayın Hocalarım, Çok değerli çiftçi arkadaşlarım, Sayın Basın mensupları değerli katılımcılar sözlerime balamadan hepinize AKKUŞ Ziraat Odası adına hoş geldiniz diyor ve saygılar sunuyorum.

Bu gün Akkuş ilçesi ve, Akkuş‘lu çiftçi arkadaşlarımız için önemli günlerden bir tanesi. Çünkü bugün ilçemizde ilk defa uygulanan, ve Avrupa Birliğince Finans edilen AKKUŞ ve KÖYLERİ ÇİFTCİ EĞİTİM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ PROJESİ kapanış töreni ile bitiyor. Projemizin açılışında da bu gün olduğu gibi bizleri yalnız bırakmayan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.

Değerli Çiftçi arkadaşlarım, saygıdeğer katılımcılar. Bu proje bizim için çok önemli bir projeydi. Akkuş’ta arazi yapısı engebeli, işletmeler küçük ve geleneksel tarım anlayışının hakim olduğu bir çiftçilik söz konusudur. Buda insanlarımızın yıl boyu yaptıkları uğraşın karşılığını alamadığı bir durumdur Akkuş ilçe olarak sanayi sektörünün ve hizmet sektörünün olmadığı yada çok az olduğu bir yerdir. Bu nedenle istihdama dayalı iş kollarına çok acil ihtiyacımız vardır. Kısa vadede tarım dışında bize kimse istihdam yaratacak bir işletme kuramayacağı düşüncesi ile tarıma çok önem vermemiz gerektiğine inanıyorum.

Akkuş Ziraat Odası Başkanı olduktan sonra bu inancım ta iliklerime kadar işledi. Bütün arkadaşlarımla birlikte hemen kolları sıvadık. Kendimize bir yol haritası çizdik. Öncelikli hedefim 2013 yılına kadar devam edecek olan AB Projelerinden AKKUŞ Çiftçisine faydalı olabilecek ve onların durumlarını iyileştirebilecek yeni projeleri hazırlatmak ve uygulatmak olacaktı.

Onun içindir ki Özellikle ilk projemi bilerek ve isteyerek Çiftçi eğitimi üzerine hazırlattırdım. Amacım, öncelikle insanlarımıza AB nin önemini ve hazırlayacağımız AB destekli projelerin bize vereceği katkıları anlatmaktı. Bunda da çok başarı olduğumuza inanıyorum. Çünkü 45 bay 15 bayan olarak düşündüğümüz ve bütçesi ona göre hazırlanan projemizde Odamızın katkıları ile yaklaşık 450 çiftçimize eğitim verdik. Katılımcı çiftçi arkadaşlarımız çok iyi biliyorlar ki projenin amacına ulaşması için Ziraat odası olarak hiçbir fedakarlıktan kaçmadık.

Eğitim konusu gelmişken öncelikle bu eğitime katkı sağlayan TOKAT GAZİ OSMAN PAŞA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ’ne, Ziraat Fakültesi Dekan ve Hocalarına, ORDU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNE şahsım, yönetim kurulu arkadaşlarım ve Tüm AKKUŞ’lular adına huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Değerli katılımcılar bu proje amacına ulaşmıştır. Bugün bu kursa katılan her arkadaşım ve yakın çevresi artık yapacağı tarımsal faaliyetlerden mutlaka bir şeyler kazanmak için yeniliklere ayak uydurması gerektiğinin farkına varmıştır.

Hedefimiz Ziraat Odası olarak bundan sonra, daha organizeli ve çok ortaklı tarımsal işletmeler kurdurtmak ve bu kurulacak işletmelere her türlü teknik desteği oda olarak vermektir. Bu konuda Gerek TOKAT Gerekse ORDU Üniversitelerindeki değerli hocalarımızdan her zaman destek alabileceğimizi biliyorum. Hazır Üniversite konusu açılmışken, Sayın ORDU Üniversitesi Rektörümüze İlçemize kurulacak Meslek Yüksek Okulu için verdiği samimi desteğe bütün AKKUŞ’LULAR adına bir kez daha teşekkür ediyorum.
Ben sözlerimi daha fazla uzatmak istemiyorum. Bize güvenen ve bu göreve getiren arkadaşlarımıza, Akkuş halkına ve bu projede görev alan bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyor hepinize saygılar sunuyorum.

Fotoğraflar İçin Lütfen Galerimizi Ziyaret Ediniz